Berlin
Autor: Maria Przyjemska
Jeszcze do niedawna ośrodek Lamy Ole w stolicy Niemiec mieścił się w jednej z typowych dla Berlina secesyjnych kamienic na Schönebergu - w samym centrum, o ile po zburzeniu muru ktokolwiek jest w stanie określić położenie centrum Berlina. Wkrótce jednak stało się jasne, że dla ciągle rosnącej grupy medytujących w tej ogromnej metropolii potrzebna będzie większa gompa - nawet jako chętnie obejmujący się kagyupowie, Berlińczycy zapragnęli świadomie decydować o tym, kto i kiedy będzie im siedział na kolanach. Jak to w Niemczech bywa, starannie zaplanowana finansowo i technicznie akcja poszukiwawcza szybko zaowocowała - przecznicę dalej znaleźliśmy dwupiętrową fabryczkę i zajęliśmy jej pierwsze piętro o łącznej powierzchni 200 m2. Kiedy w październiku 1999 roku Lama Ole błogosławił nasze nowe lokum, ciągle jeszcze podzielone ono było na dwa pomieszczenia, brakowało w nim łazienek, a rolę wewnętrznych drzwi pełniła niezgrabna, żelazna brama.
Nowy ośrodek przy Grünewaldstrasse 18 musiał więc zostać przystosowany do potrzeb nowych lokatorów. Ponieważ jednak Berlin jest stolicą niemieckiej awangardy, a wielu członków sangi to ludzie związani ze sztuką i mediami, postanowiliśmy w pewnym stopniu zachować pierwotny charakter wnętrza, co nadaje mu nowoczesny i nieco ekstrawagancki wygląd. W niektórych miejscach pozostawiliśmy na przykład fakturę ceglanych ścian, a tam gdzie jej zabrakło, została po prostu stworzona sztucznie - całość pomalowaliśmy na biało. Nie usunęliśmy również nadal czynnego dźwigu, który umożliwia teraz niepełnosprawnym członkom berlińskiej grupy wjazd na pierwsze piętro.
W czasie ostatnich 9 miesięcy dorobiliśmy się również nowoczesnej i przestronnej kuchni, trzech toalet i prysznica, wybudowaliśmy oszklone ściany biura i biblioteki, wydzieliliśmy gompę i "świetlicę" - samo pomieszczenie do medytacji jest również bardzo jasne i nowoczesne.
Oprócz wspólnej medytacji Trzech Świateł, na której dwa razy w tygodniu pojawia się od 70 do 80 osób, można w ośrodku również wykonywać własną praktykę lub usłyszeć krótki wykład wprowadzający w podstawowe zagadnienia buddyzmu. Systematycznie odbywają się również kursy i wykłady, działa biblioteka zaopatrzona w liczne kasety audio, funkcjonuje biuro i "dharma shop" z oryginalnymi posążkami, rzadkimi książkami i kopiami tanek. Oprócz tego w ośrodku na Grünewaldstrasse od czasu do czasu można wziąć udział w nietypowych praktykach - na przykład w 24 godzinnej medytacji Trzech Świateł lub własnoręcznym wypełnianiu posążków. Ośrodek wydaje dwa razy w roku broszurę przedstawiającą jego działalność i program, tworzy także większą strukturę z czterema niewielkimi ośrodkami położonymi w tej części Niemiec - w Lipsku, Dreźnie i Halle - dzieląc się z nimi doświadczeniami w sprawach finansowych i organizacyjnych.

Zapraszamy do Berlina!