Hamburg
Autor: Ania SpychałaIlona Jakubczyk
St.Pauli to hamburska dzielnica rozrywki, słynna przede wszystkim z niepokojącej Reeperbahn - ulicy "tysiąca i jednej nocy", a raczej tysiąca klubów nocnych, hoteli, salonów gry, dyskotek, barów, sex-shopow, a także niezliczonych restauracji i imbisów oferujących specjalności kuchni niemal wszystkich regionów świata. Tu właśnie, na St.Pauli, zaledwie pięć minut drogi piechotą od Reeperbahn, ma swoja siedzibę nowe centrum buddyjskie Karma Kagyu... Ośrodek w Hamburgu jest jednym z największych w Niemczech i zgodnie z przepowiednią XVI Karmapy, który w 1977 roku przeprowadził w tym mieście Ceremonię Czarnej Korony, stał się bardzo ważnym miejscem dla rozwoju Dharmy na Zachodzie.
Pierwsze hamburskie centrum powstało w 1978 roku, w sześć lat po pierwszym wykładzie Lamy Ole. Obecne, na rogu Thaden i Bernstorffstrasse kupiliśmy 27 sierpnia 1997 roku, za sumę ponad 2000.000 DM. Lokalizacja samego miejsca długo utrzymywana była w tajemnicy, ponieważ jego centralne położenie i stosunkowo korzystna cena budziły nie tylko nasze zainteresowanie - okoliczna wspólnota muzułmańska widziała już oczyma wyobraźni wysoki minaret meczetu na miejscu naszej sali do medytacji. Na szczęście dobry los, wspomagany przez nieco znajomości, zrządził inaczej...
Oczywiście w momencie kupna nikt nie zdawał sobie do końca sprawy z tego, jak ogromne jest całe przedsięwzięcie. Aby otrzymać kredyt w wysokości 2600.000 DM, potrzebowaliśmy 800.000 DM własnego kapitału. Takiej sumy oczywiście nie mieliśmy. Udało się ją jednak zdobyć dzięki prywatnym kredytom, które większość z nas zaciągnęła. Samo bieganie po urzędach trwało ponad osiem miesięcy. Kiedy zdobyliśmy już wszystkie zezwolenia i inne niezbędne dokumenty, zaczęła się budowa. Mieliśmy do zagospodarowania 1600 metrową działkę, na której stały trzy budynki mieszkalne i hala produkcyjna (dawna stolarnia). Zaczęliśmy naturalnie od remontu tymczasowego lakangu oraz mieszkań dla ok. 8 osób. Relatywnie wysokie czynsze - 800 DM za pokój - zasilają kasę dalszych prac budowlanych.
Trudno w tej chwili powiedzieć, ile osób liczy rzeczywiście hamburska sanga - oficjalnie ośrodek ma 300 członków. Zaangażowanie w remont centrum jest bardzo duże. W weekendy, kiedy odbywa się większość prac, na budowie pojawia się nawet do 80 osób. W tej chwili powstaje właściwa sala do medytacji - będzie miała ok. 200 m2 powierzchni i ozdobi ją wysoki na 3,5 m posąg Buddy. Tak duża powierzchnia lakangu ma swoje uzasadnienie - już w tej chwili na medytacje przychodzi regularnie od 50 do 100 osób. Praktyki mają miejsce codziennie, oprócz tego w każdy weekend odbywa się specjalny program - kurs nyndro, wieczór wideo, wykłady lokalnych nauczycieli itd.
Oferta hamburskiego ośrodka jest naprawdę bogata i może zaspokoić wymagania nawet najbardziej wybrednych poszukiwaczy duchowych wrażeń. Poszukiwaczom mocnych wrażeń innego typu pozostaje pobliska Reeperbahn...