Dakini to żeńska zasada oświecenia
Tłumaczenie: Wojtek Tracewski
Grisza Ole, chcielibyśmy...znowu porozmawiać z Tobą o miłości, seksie i partnerstwie z punktu widzenia Dharmy.
Lama Ole Jest dużo nauk na ten temat, istnieje np. książka mówiąca o życiu seksualnym Buddy, zanim został mnichem. Została ona napisana przez pewnego Amerykanina i nosi tytuł "Ostatni oświecony". Nie jest jednak bardzo przekonująca. Nie posiadał on tantrycznych nauk, nie wiedział więc o możliwości spotkania się męskich i żeńskich energii, o wewnętrznych zjednoczeniach, które mogą mieć miejsce. Po prostu opisał zewnętrzne wydarzenia.
Grisza Jak wykorzystać energię miłości i uczuć, które są z nią związane?
Lama Ole Wszystkie uczucia są surowcem dla oświecenia. Są podobne do kawałka rozgrzanego do czerwoności żelaza na taśmie produkcyjnej. Jeśli zostawimy go na niej, nie przyniesie żadnego pożytku, nie będzie można z nim nic zrobić, będzie tylko Ąródłem problemów. Jeżeli jednak przepuścicie ten kawałek żelaza przez pięć innych maszyn, to na końcu otrzymacie jakiś dobry produkt, na którym będzie widniał napis "Made in Russia" albo "Made in Ukraine". Będzie można ten przedmiot do czegoś wykorzystać. Bardzo ważne jest więc, żebyśmy wiedzieli, iż uczucia stanowią pewnego rodzaju surowiec. Łatwo jest zobaczyć, że pojawiają się w przestrzeni, rozgrywają się w niej, są postrzegane przez przestrzeń i z powrotem do niej powracają. Jeżeli jesteśmy w stanie "wpuścić złodzieja do pustego domu", to ku swemu zdumieniu szybko zauważymy, że tam, gdzie "fala powraca do oceanu" pojawia się określona mądrość i szczególna wiedza. W przypadku miłości jest to zdolność do odróżniania rzeczy od siebie nawzajem - widzimy każdą z nich oddzielnie i jednocześnie jako część pewnej całości. Podobnie gniew staje się jasnością podobną zwierciadłu, pomieszanie zmienia się w intuicję itd. Jednym słowem wszystkie emocje są paliwem na drodze do oświecenia.
Grisza Kto to jest Dakini?
Lama Ole Dakini to przede wszystkim żeńska zasada oświecenia. Dokładnie tak samo, jak męskimi aspektami są radość i aktywność, żeńskie to przestrzeń, intuicja i mądrość.
Grisza Czy wszystkie kobiety to Dakinie? Jakie błędy można popełnić w kontakcie z tą energią?
Lama Ole Wszystkie kobiety mają jej naturę, jednak tylko niektóre bardzo silnie ją rozwinęły. Umysł sam w sobie nie posiada płci, jest podobny przejrzystej przestrzeni. Jednak kiedy zaczyna pracować przez żeńskie albo męskie ciało, przyjmuje ten lub inny kierunek. Jeżeli natomiast chodzi o drugą część waszego pytania, najważniejsze jest to, żeby zawsze dobrze odnosić się do Dakiń. Jeśli widzicie je na wysokim poziomie i dobrze się z nimi obchodzicie, otrzymacie od nich bardzo wiele błogosławieństwa, jeżeli jednak jest inaczej, mogą stworzyć wiele problemów.
Grisza Czym jest praktyka Dakini?
Lama Ole Jak już powiedziałem, Dakini to element inspiracji świata. Tak samo jak mężczyĄni poprzez różne sposoby zachowania i kochania się albo uspokajają, albo wzbogacają, oczarowują, czy też chronią, podobnie różne typy kobiet posiadają różne rodzaje mądrości. Jeżeli pokłonicie się przed jedną z nich, sprawi ona, że wasz umysł stanie się jasny jak zwierciadło, druga pokaże wam bogactwo świata - to jak wszystko składa się z różnych elementów, trzecia podaruje wam zdolność do rozróżniania - widzenia wszystkiego osobno i jednocześnie w szerszym kontekście, czwarta da wam doświadczenie, a piąta intuicję. W ten sposób właśnie pracują. Pokłaniacie się przed nimi jak przed kochankami, siostrami, córkami, albo matkami- zależy to od tego, jakie łączą was z nimi stosunki - i otrzymujecie wszystkie rodzaje mądrości. Ważna jest tutaj otwartość i umiejętność postrzegania na wysokim poziomie kobiet albo mężczyzn, z którymi przebywacie. Jeżeli myślicie przez cały czas o tym, że ona niezbyt dokładnie myje zęby, albo używa kiepskich perfum, oznacza to oczywiście, że nie jesteście wystarczająco otwarci, a więc niewiele będziecie w stanie dostrzec i przyjąć. Z drugiej strony, jeśli jesteście w stanie widzieć swojego partnera na najwyższym poziomie, będziecie potrafili przejmować wszystkie te właściwości. Jednym słowem, tak jak w każdym innym przypadku, sami stwarzacie swoje piekło albo raj.
Grisza Kim jest Heruka i jakie posiada właściwości?
Lama Ole Heruka albo Daka to męski aspekt - radość wyłaniająca się z przestrzeni i aktywność, będąca "drugą stroną" mądrości. Heruka jest pełen mocy, na biodrach nosi skórę tygrysa, pod którą zawsze wyobrażony jest z członkiem w erekcji. Wydaje głębokie dĄwięki: "Rolo, rolo, hung, hung"! Kiedy jest podniecony, biją od niego języki płomieni. Posiada osiem właściwości, takich jak siła, bezpośredniość itd. Na najwyższym poziomie praktyki, na którym chodzi o zjednoczenie tego co męskie z tym co żeńskie, potrafi on uczynić świat czymś całkowitym i doskonałym. Nie ma powodu, żeby mówić, że to co męskie jest lepsze albo że lepsze jest to, co żeńskie. Musimy koniecznie połączyć jedno z drugim, by wszystkie aspekty umysłu współpracowały ze sobą. Krótko mówiąc obie te zasady powinny stopić się w jedno.
Grisza Co mógłbyś powiedzieć o sytuacji, w której jeden z małżonków ma też innych partnerów, jak para małżeńska powinna budować swój związek? Czym jest wolność, a czym jest obowiązek?
Lama Ole Na te pytania można odpowiedzieć tylko na poziomie indywidualnym. Jako Rosjanie wiecie, jak żyje się w Afganistanie czy też w innych krajach muzułmańskich, że wiele z tamtejszych kobiet pada ofiarą wypadków samochodowych, ponieważ muszą ubierać się w wielkie namioty, spod których na ulicach nic nie widzą. My Duńczycy znamy obyczaje panujące wśród Grenlandczyków - jeśli odwiedzicie któregoś z nich, w ramach gościnności zaproponuje wam na noc towarzystwo swojej żony, będzie bowiem przekonany, że potrzebujecie jej bardziej niż on, ponieważ odbyliście długą drogę. Budda był bardzo mądry i dlatego trzymał się z daleka od wszystkich problemów związanych z seksualnością. Jedyną rzeczą, którą zdecydowanie odradza, jest kazirodztwo, ponieważ niszczy ono genetykę. Wszystko inne ludzie powinni budować sami. Oczywiście należy bardzo uważać z powodu AIDS i innych chorób. Szkoda również, że z powodu braku dobrej jakości środków ochronnych, przeprowadza się w Rosji tak wiele zabiegów przerwania ciąży. BądĄcie ostrożni. Jeżeli jednak jesteśmy zdrowi, to jest to sprawa bardzo indywidualna. Seks, podobnie jak wszystkie inne działania, podlega prawu karmy. Jeżeli używamy swojego ciała do tego, by dawać innym szczęście, gromadzimy dobrą karmę i wyniknie z tego coś bardzo dobrego. Jeżeli jednak używamy swojego ciała do tego, by niepokoić innych, czy szkodzić im seksualnie, wówczas przyniesie to negatywne rezultaty. Budda nie jest ani dogmatycznym, ani osądzającym bogiem, nie chce, byśmy byli od niego uzależnieni, lecz pragnie, byśmy się rozwijali. Nigdy nie mówi: "Musicie" albo "Nie wolno wam". Zamiast tego stwierdza: "Jeżeli zrobicie to, otrzymacie takie rezultaty, a jeśli tamto, skutki będą inne".
Grisza Zdarza się, że przez jakiś czas nie mamy żadnego partnera. Jak pracować z taką sytuacją?
Lama Ole Wszystko zależy od tego, jak funkcjonuje nasze ciało. Niektórzy ludzie są szczęśliwi bez partnerów, inni natomiast nawet jedną noc spędzoną samotnie uważają za ciężką karę. W pełni zależy to od tego, jakie mamy ciało, dlatego każdy musi poszukać własnego sposobu na podobną sytuację. Powinniśmy również znaleĄć sobie partnerów o takich samych potrzebach i pragnieniach jak nasze i urządzać swoje życie seksualne tak samo rozumnie, jak wszystko inne. W dzisiejszych czasach ludzie mogą dobrze się nawzajem poznać, zanim zechcą się pobrać. W kulturach, w których nie ma takiej możliwości, pozostawanie w wymuszonych i niedopasowanych związkach, powoduje wiele cierpienia.
Grisza Czy są wśród Twoich uczniów homoseksualiści? Jeżeli tak, to jakie odnoszą rezultaty w praktyce?
Lama Ole Sam jestem więcej niż zdecydowanym heteroseksualistą, ale jest wśród nas para homoseksualistów i lesbijek. Na początku wydawało mi się, że są bardzo śmieszni, jednak po pewnym czasie zauważyłem, że życie seksualne nie jest decydującym faktorem w naszym życiu - jest tylko jednym z jego aspektów. Jeśli czegoś nie znamy, wówczas często wydaje nam się to dziwne. Owi homoseksualni uczniowie opowiadali mi o tym, w jaki sposób odbierają świat i swoich partnerów. Wówczas zauważyłem, że tylko jednym aspektem osobowości różnią się od innych ludzi, natomiast cała reszta jest taka sama. Budda mówił, że taka tendencja jest skutkiem złego wyrażania się o przeciwnej płci w poprzednim życiu. Ci więc, którzy zbyt często narzekają na mężczyzn albo na kobiety w tym życiu, mogą mieć problemy w przyszłym.
Grisza W każdym człowieku tkwi coś męskiego i coś żeńskiego. Kiedy homoseksualiści się kochają, istnieje również ów "podział sił", strona aktywna i pasywna, to znaczy zasada męska i żeńska. Czy w takiej sytuacji zachodzi owa wymiana energii, o której mówiłeś wcześniej?
Lama Ole Na pewno będąc homoseksualistą można zajmować się wszystkim, z wyjątkiem miłości tantrycznej. W niej konieczna jest wymiana pomiędzy żeńską mądrością, która koncentruje się w waginie, a męskim penisem. Jednocześnie na pewno ludzie ci mogą wykonywać wszystkie pozostałe praktyki - mahamudrę, medytacje mahajany, therawady. Na pewno nie można wykorzystywać samego fizycznego aktu, lecz i tak niewiele osób go wykorzystuje. Metody te trzymamy w tajemnicy.
Grisza Co sądzisz o prostytucji?
Lama Ole Wszystko w pełni zależy od tego, co z niej wynika. Może się zdarzyć, że mężczyzna cierpi na jakieś zaburzenia seksualne i prostytutka może mu pomóc. Albo też ona potrzebuje pieniędzy na wychowanie dzieci - w takiej sytuacji mężczyzna pomaga jej. Jeżeli w dodatku motywacją sutenera jest przyniesienie pożytku obojgu z nich i jeśli nie ceni on zbyt wysoko swoich usług, wówczas cała sytuacja może nie jest taka zła - wszystko zależy tu od motywacji. Jeżeli natomiast kobieta myśli wyłącznie o pieniądzach, mężczyzna ma bardzo nieciekawe zdanie na jej temat, a sutener zmusza ją do zarabiania w ten sposób, wówczas skutki nie będą dobre. Najważniejsze jest to, co dzieje się w umyśle. Istnieją mężczyĄni, którzy mają trudności z seksem - mieliśmy taki przypadek w Hamburgu. Pewien chłopak za długo był niewinny i myślę, że pomogła mu wreszcie jakaś życzliwa prostytutka, która nie pożałowała dla niego czasu. Jeśli już o tym mówimy, w Tybecie wydarzyła się kiedyś bardzo pouczająca historia. Otóż w Lhasie żyła pewna prostytutka, która w rzeczywistości była wypromieniowaniem żeńskiego buddy. Wszyscy mężczyĄni, którzy spędzili noc w jej ramionach, budzili się rano w połowie oświeceni. Również wielu dobrze medytujących mężczyzn, może przekazać dużą część swojego zrozumienia kobietom, które do nich przychodzą. Naprawdę decydujące znaczenie ma tutaj motywacja. Chciałbym też powtórzyć jeszcze raz to, co już powiedziałem wcześniej - dzisiaj trzeba bardzo uważać na AIDS. Beztroskie czasy minęły i trzeba naprawdę unikać tych partnerów, którzy mieli kontakty z Afrykanami, narkomanami biorącymi narkotyki dożylnie i homoseksualistami. Poza tym, jeżeli kochacie się z kimś, kogo nie znacie, powinniście zawsze używać prezerwatyw. Wiem, że u was w Rosji, jeżeli mężczyzna chce użyć prezerwatywy, kobieta myśli, że uważa on ją za konia. Takie myślenie jest bardzo głupie. Zabezpieczając się, chronimy siebie i innych - jest to dorosłe, odpowiedzialne działanie. Niektórzy ludzie są jednak do tego bardzo negatywnie nastawieni - na przykład papież jest pod tym względem naprawdę szalony. Odwiedził niedawno Tanzanię w Afryce, gdzie połowa ludności umiera na AIDS, i powiedział ludziom, żeby nie używali prezerwatyw... Chodzi o to, że nie wystarczy znać ludzi, z którymi się sypia - trzeba również wiedzieć, kto sypia z nimi. BądĄcie więc ostrożni i używajcie prezerwatyw. To ważne.
Grisza Seks we troje - czy jest do przyjęcia?
Lama Ole Na pewno skończy się tym, że spowodujecie jakieś negatywne emocje. Najzabawniejsza historia jaką słyszałem na ten temat, wydarzyła się w Ameryce: dwie dziewczyny wskoczyły do łóżka z jednym chłopakiem, wkrótce jednak zauważyły, że we dwie jest im wystarczająco wesoło i wygoniły go.
Grisza Czy istnieją jakieś sposoby wzmacniania potencji w ciągu życia?
Lama Ole Tak, istnieje taki sposób - jest nim częste kochanie się. Większość ludzi, którzy odbywają długoletnie odosobnienia połączone z celibatem, ma póĄniej poważne problemy z powtórnym "zapuszczeniem silnika". Ważne jest też, byście byli z kimś, kto wam się podoba. To jest najlepsza sytuacja.
Grisza Jeżeli doszło do niepożądanej ciąży, czy można ją przerwać, jeśli nie ma się warunków, by wychować dziecko? Jak patrzy na to buddyzm?
Lama Ole Jeżeli nie możecie znaleĄć domu dla dziecka tutaj, przyjedĄcie na Zachód i oddajcie je do adopcji tam. Liczba ludności w zachodniej Europie spada, ponieważ tamtejsze kobiety nie chcą mieć dzieci. Możecie być pewni, że dziecko, któremu znajdziecie dom tam, zostanie bardzo dobrze wychowane i będzie miało bardzo dobre życie. Być może wśród Rosjan też istnieją ludzie, którzy chcieliby mieć dziecko, a nie mogą. Kobieta w ciąży powinna wiedzieć, że oboje z partnerem dali co prawda dziecku swoje geny, ale umysł należał już do niego wcześniej. Ani kobieta ani mężczyzna nie dali dziecku umysłu i z tego powodu nie powinni dokonywać aborcji. Mogą jednak oddać je do adopcji, jeśli nie stać ich na wychowanie go. W Danii czy też w Niemczech tak brakuje dzieci, że ludzie przyjmują je do swoich rodzin z Afryki i innych dalekich krajów, ale one akurat nigdy nie będą one w stanie zaadoptować się w społeczeństwie. Nikt natomiast nie jest w stanie odróżnić Rosjanina od zachodnich Europejczyków, będzie on mógł skończyć szkołę, zdobyć dobre wykształcenie itd.
Grisza Co dzieje się z ludĄmi, którzy urodzili się mężczyznami, ale chcą stać się kobietami? Dlaczego tak się dzieje? Może po prostu umysł pomylił ciało?
Lama Ole Tak, to możliwe. Dzieje się tak z wieloma ludĄmi. Czasami czują się bardziej mężczyznami, czasami bardziej kobietami. To się zmienia.
Grisza Jak z życia na życie programuje się płeć?
Lama Ole W biednej części świata, w czarnych i brązowych krajach, bycie kobietą jest najgorszą karmą. Z jednej strony kobiety wykonują tam wszystkie prace, z drugiej zaś nieustannie są ciężarne, co rok składają jajka jak kury. W dodatku nikt ich nie szanuje. W ten sposób się to wyraża. W bogatszej, białej i częściowo w żółtej części świata, gdzie większość prac wykonują mężczyĄni, a kobiety nie są przez cały czas w ciąży, nie jest to w tak dużym stopniu sprawa karmy. Najprawdopodobniej wygląda to tak - jeżeli umysł nakierowany jest przede wszystkim na intuicję, wówczas przyjmie żeńskie ciało, jeżeli natomiast nakierowany jest głównie na aktywność, połączy się z męskim. W naszych krajach kobietom łatwiej jest umrzeć mając dobrą karmę, niż mężczyznom, ponieważ autorami niemal wszystkich negatywnych działań, takich jak zabójstwa, pijaństwo i bójki, są mężczyĄni..
Grisza Czym z buddyjskiego punktu widzenia jest zboczenie seksualne?
Lama Ole Myślę, że to niewłaściwe mentalne tendencje z przeszłości. Oczywiście wszystkie problemy wynikają z niewiedzy. Jeśli ktoś jest w stanie czerpać radość z tego, co przynosi cierpienie innym, jest z pewnością pogrążony w głębokiej niewiedzy, ponieważ w ostatecznym rozrachunku, przyniesie to problemy jemu samemu. Sądzę, że u podstawy takich zachowań leży niewiedza i w pewnym stopniu strach. To wszystko, co mogę powiedzieć - niezbyt często się z tym spotykam i dlatego nie wiem zbyt wiele na ten temat.
Grisza Jak pogodzić współczucie do wyjątkowo nieładnej i niemądrej kobiety z własną satysfakcją i pragnieniami?
Lama Ole Trzeba zobaczyć, co jest możliwe. Przede wszystkim nie powinniśmy budzić w nikim nadziei na to, czego nie możemy albo nie chcemy mu dać. Jeśli odczuwasz głębokie współczucie w nocy po wypiciu butelki wódki, a następnego dnia spuszczasz damę po schodach, wówczas na pewno przynosisz jej więcej szkody niż pożytku. Można mieć cztery rodzaje związków z kobietami. Jedna może być córką - pokazujemy jej świat. Inna jest siostrą - wszystkim się z nią dzielimy. Następna to kochanka - doznajemy razem z nią rozkoszy. Wreszcie ostatnia może być naszą matką - troszczy się o nas. To samo dzieje się w relacji kobiet z mężczyznami. Mężczyzna może być dla kobiety synem, bratem, ojcem albo kochankiem. Oczywiście większość ludzi najbardziej interesuje relacja kochanek - kochanka, ponieważ tego typu związek przynosi najwięcej przyjemności. Jednak inne relacje będą trwały być może dłużej. Jednym słowem, już od samego początku powinniśmy zmierzać do takiego rodzaju związku, w którym z łatwością będziemy w stanie zaistnieć i który będziemy potrafili kontynuować. Możliwe jest również, że ludzie tak bardzo się nawzajem kochają, iż stopniowe przechodzenie od jednego wariantu do drugiego w obrębie tych czterech możliwości, w ogóle im nie przeszkadza. Nie powinniśmy udawać, że jesteśmy kimś zainteresowani, jeżeli w rzeczywistości jest inaczej. Dobrze jest dzielić się ze wszystkimi ludĄmi tym, co najbardziej naturalne.
Grisza Główne pytanie mężczyzn, a także wielu kobiet, to problem rozluĄnienia i spięcia w sprawach seksu. Niektórzy ludzie próbują sypiać ze wszystkimi, inni natomiast nie potrafią sypiać z nikim... Co jest wolnością, a co jest przywiązaniem do skrajności?
Lama Ole Wolność to pozwolenie ciału, by poszło tam, dokąd idzie serce. Wskakiwanie do łóżka z każdym czy też z każdą po prostu dla zasady, nie ma sensu. Sprawi to, że będziecie bardzo pomieszani. Poza tym jest to również niebezpieczne. Możecie złapać rzeżączkę, syfilis, AIDS, chlamydie, grzybicę, opryszczkę itd. Wreszcie jeżeli idziecie do łóżka z kim popadnie, tracicie dobry styl. ProwadĄcie swoje ciało tam, dokąd kieruje was serce, a nie tam dokąd chce was zabrać głowa. Nie wymyślajcie żadnych sztucznych zasad odnośnie miłości, kochajcie się po prostu dlatego, że rzeczywiście chcecie to robić. To wszystko.
Grisza Nie wszystkie kobiety szybko osiągają orgazm. Czy istnieją metody pozwalające mężczyĄnie być aktywnym wystarczająco długo?
Lama Ole Zanim mężczyzna wejdzie w kobietę, powinien wystarczająco długo ją pieścić. I jeszcze jedno: nasienie podąża za umysłem, a umysł za oczyma. Jeżeli czujesz, że energia przemieszcza się ku dołowi i nie możesz "wyhamować" tego, co się dzieje, wówczas zatrzymaj się na moment, podnieś wzrok ku górze i chwilę poczekaj, nawet jeśli będzie cię to kosztowało trochę wysiłku. Potem kontynuuj. Dobrze jest również myśleć, że energia podnosi się ku górze i patrzeć w tym kierunku.
Grisza W jednej z moskiewskich gazet ukazał się ostatnio artykuł o odnalezieniu w Ameryce Południowej mumii, liczącej sobie 2000 lat. Jedna z asystentek ekipy archeologów została jakoby przez ową mumię zgwałcona i zaszła z nią w ciążę. Myślisz że to kaczka dziennikarska, czy też jest to możliwe?
Lama Ole, śmiejąc się co chwila ...Mogę wam opowiedzieć historię o tym, jak w Ameryce ogromne homary obrabowały bank spermy...albo, jak pewien mężczyzna ożenił się z kobietą o dwóch głowach i został aresztowany za bigamię. Na tym świecie wszystko jest możliwe. Tomek wie o wielu podobnych wydarzeniach... W Ameryce ukazuje się gazeta o nazwie "Nowości ze świata". Często można w niej znaleĄć doniesienia tego rodzaju...Najprawdopodobniej sensacje te wymyślają ludzie wąchający kokainę albo palący marihuanę. Istnieje jeszcze jedna historia: pewien pies zjadł papugę i przemówił ludzkim głosem...
Grisza Freudyzm i buddyzm tantryczny uważają, że seksualność to nasza największa siła. Jak można przekształcić libido w oświecenie?
Lama Ole Powiedziałbym, że seks jest podarunkiem. Jest naszym sposobem okazywania miłości drugiemu człowiekowi. Dopóki nie będziecie mieli możliwości budowania skomplikowanych wizualizacji i odbywania odosobnień, myślcie najlepiej o tym, że seks jest podarunkiem, a ciało narzędziem dawania szczęścia innym. Starajcie się być otwarci na innych tak dalece, jak to tylko możliwe, a także postrzegać ich i samych siebie na najwyższym poziomie. W rzeczywistości poznawanie świadomości poprzez jej naturę energii, nie jest zbyt dobre. Można praktykować bardzo gwałtowne oddychanie i rozwinąć określone uczucia. To jedna z możliwości. Można zatrzymywać energię seksualną i kierować nią, znowu jest to jednak sposób obchodzenia się z nią, połączony z wysiłkiem i naciskiem. W praktyce jeszcze przez długi czas nie stosowałbym na waszym miejscu tego rodzaju metod pracy z seksem i oddechami. Znalazłbym natomiast partnera z takimi samymi potrzebami seksualnymi, jakie mam sam, żeby wszystko do siebie pasowało. Potem, po wielu latach medytacji, nauczycie się postrzegać swoje ciało i ciało partnera jako przejrzyste formy z energii i światła. Wówczas będziecie w stanie odczuwać cztery radości przemieszczające się w waszym ciele, opuszczać je ku dołowi, zatrzymywać i sprawiać, by krążyły we właściwy sposób. To wymaga jednak wiele czasu - teraz nie włączałbym tego do własnej praktyki. Kochajcie się wtedy, kiedy chcecie. ZnajdĄcie partnera, z którym będziecie w stanie dzielić się czymś dobrym. Życie seksualne przypomina zdrowy żołądek - chodzi o to, byście odnaleĄli rytm, który odpowiada waszemu ciału. Nie próbowałbym teraz uczynić z tego jakiegoś systemu, nie robiłbym niepotrzebnego zamieszania. Starajcie się wykorzystywać swoje życie seksualne do tego, by przynosić szczęście sobie i innym oraz unikać sprawiania im cierpienia. Kiedy się kochacie, róbcie to, co sprawia przyjemność obojgu z was, uczcie się lepiej poznawać i rozumieć innych. I jeszcze najważniejsza rzecz, którą możecie robić dzięki swemu życiu seksualnemu, oprócz dawania szczęścia - możecie starać się utrzymywać poziom radości również po zjednoczeniu i dzielić się tym uczuciem świeżości ze światem. Po kochaniu się, nie próbujcie znowu wyglądać normalnie, dzielcie się swoim szczęściem z innymi. Taka byłaby moja rada.
Grisza Jakie znaczenie ma błogosławienie pary? W jaki sposób może przejawiać się jego oddziaływanie na związek dwojga ludzi?
Lama Ole Jeżeli ludzie pomagają sobie nawzajem w rozwoju, to para ta już jest pobłogosławiona. Jeżeli natomiast ograniczają się nawzajem więzami nadziei i obaw, oczekiwań i niechęci, nie jest to dobry związek. Istnieją dwa rodzaje miłości - ta, która czyni bogatym i ta, która czyni biednym. Jeśli przez cały czas myślicie o przeszłości albo o przyszłości, przez cały czas czegoś oczekujecie, staracie się zabezpieczyć i zastanawiacie się nad tym, co inni mogą zrobić dla was, wówczas wasz związek nie jest dobry - jest związkiem biednych ludzi. Jeżeli natomiast postrzegacie drugiego człowieka jako partnera w rozwoju, jeśli patrząc na kobietę myślicie: uczynię z niej księżniczkę, a ona myśli, że uczyni z was księcia, jeżeli wszystkim się ze sobą dzielicie i cieszy was bycie razem, wówczas wasz związek pełen jest błogosławieństwa. Kiedy błogosławię pary, działam na różnych poziomach: buduję pola mocy męskich i żeńskich buddów, z którymi mam bliski związek i pozwalam ich energii przepływać przez swoje ręce do serc kobiety i mężczyzny. Po tym męski budda i żeński budda będą lgnęli do siebie, tworząc podstawę związku na najgłębszym, tajemnym poziomie. Mogę to robić z mniejszą albo większą siłą, w zależności od tego, jak wygląda relacja pomiędzy dwojgiem ludzi, jak długo będzie trwała itd. Istnieją jeszcze rzeczy, które mogę robić oprócz tego, żeby cała owa sytuacja przyniosła im jak najwięcej pożytku. Na wewnętrznym poziomie radzę ludziom, by się nie kłócili i zawsze myśleli "my". Jeżeli kobiecie coś się dobrze udaje, wówczas mężczyzna mówi: "Jak nam to dobrze wychodzi", a gdy mężczyzna coś dobrze zrobi, wówczas kobieta stwierdza: "Naprawdę dobrze się postaraliśmy". W tej sytuacji nie ma żadnej rywalizacji - możemy robić wszystko, będąc jedną całością. Na zewnętrznym poziomie staram się uwolnić energie, żeby ludzie mogli cieszyć się udanym życiem seksualnym, by byli razem szczęśliwi. Na tych wszystkich poziomach pracuję.
Grisza Kiedy spotkałeś Hannah, czy w Waszym związku od początku nie było zazdrości, przywiązania i temu podobnych zaciemnień? Czy pojawił się w Waszym związku temat dzieci?
Lama Ole Myślę, że na tyle się ze sobą we wszystkim zgadzaliśmy, iż nie myśleliśmy o wszystkich tych uczuciach. Przede wszystkim spotkaliśmy się w rozkwicie okresu narkotyków, trudniliśmy się przemytem i po prostu nie mieliśmy czasu na myślenie o zazdrości (śmiech...). Potem zajęliśmy się buddyzmem tybetańskim i staliśmy się jeszcze bardziej zajęci - jest tak do tej pory. Jeżeli ona jest szczęśliwa, ja również jestem szczęśliwy, jeżeli ja jestem szczęśliwy, szczęśliwa jest również ona. Hannah trochę cierpi z tego powodu, że dużo czasu spędza beze mnie. Jest jednak również bardzo zajęta. Jeżeli natomiast chodzi o drugą część pytania, sądzę, że mam dziecko w Paryżu. Oczywiście nasza rodzina jest bardzo zdrowa i silna, dlatego czasami rzeczywiście myślę o tym, żeby przekazać komuś swoje geny. Jeżeli przyszłaby do mnie mądra kobieta i zechciałaby wychować moje dziecko, nie wciągając mnie w formalności prawne, z pewnością spełniłbym jej prośbę (śmiech...). Nie mam jednak czasu na nic osobistego. Na Zachodzie w takich przedsięwzięciach powinien pośredniczyć lekarz, ponieważ w przeciwnym wypadku pojawią się problemy. Jeżeli w całej procedurze nie brał udziału lekarz, wówczas każdy sąd mógłby potwierdzić ojcostwo ze wszystkimi spadkowymi następstwami takiego orzeczenia. Nie mogę sobie pozwolić na posiadanie dużej liczby dzieci, ponieważ w wielu miejscach na świecie podpisuję się pod różnymi dokumentami jako osoba odpowiedzialna za własność Karmapy. Jeżeli okazałoby się, że mam spadkobierców, wraz z nimi pojawiłyby się kłopoty. Nie mogę sobie na to pozwolić. Z tego powodu lepiej jest, jeśli nie mam oficjalnej rodziny. Z powodu pracy, a nie z powodu przyjemności.
Grisza Na ile ważne jest fizyczne przeżywanie bliskości, na przykład orgazm?
Lama Ole MężczyĄni są bardziej bezpośredni i zawsze coś odczuwają. Z kobietami sprawa jest bardziej złożona. Z drugiej strony jeżeli kobieta już coś odczuwa, jej przeżycie jest o wiele głębsze, niż przeżycie mężczyzny. Myślę, że zależy to od miłości panującej pomiędzy partnerami. I w tym przypadku jednoczesny orgazm, czy też odczuwanie orgazmu w czasie każdego zbliżenia, nie jest tak ważne. Najważniejsze okazuje się czynienie drugiego człowieka szczęśliwym. Wszystko inne ma niewielkie znaczenie.
Grisza Na ile ważne jest dla kobiet spełnienie się w roli żony i matki? Niektóre kobiety zaczynające zajmować się Dharmą, odkładają na dalszy plan posiadanie przytulnego domu, dzieci i rodziny. W ten sposób stają się nieszczęśliwe...
Lama Ole Nie trzeba wybierać. Będąc matką można z pewnością lepiej, niż w jakiejkolwiek innej sytuacji, praktykować wszystkie buddyjskie cnoty - cierpliwość, szczodrość czy też wytrwałość. Z drugiej strony, jeśli ktoś chce dużo medytować, a kochana pociecha ciągle krzyczy albo płacze, jest to pewną przeszkodą. Mimo wszystko jednak, będąc matką, można się bardzo dobrze rozwijać. Sam postrzegam matki na bardzo wysokim poziomie, jednak, w takiej życiowej sytuacji, niektóre rzeczy są niemożliwe.
Grisza Czy stan mahamudry, pojawiający się w efekcie kochania się, jest czymś absolutnym, czy też zależy od zewnętrznych warunków i jako taki jest relatywny?
Lama Ole To prawdziwy stan, jeśli potrafi się go utrzymać. Oczywiście, jeśli potraficie doświadczać tych poziomów w swym codziennym życiu i nie potrzebujecie do tego żadnego narkotyku takiego jak np. LSD, jesteście o wiele bliżej rzeczywistego stanu mahamudry. Celem tego wszystkiego jest poziom, na którym przestrzeń i radość są od siebie nieoddzielne. Utrzymujecie w sobie radość miłości i to jest wasz podarunek dla świata - po prostu idziecie i dzielicie się tym przeżyciem ze wszystkimi. To jest prawdziwym celem. Działajcie w ten sposób.
Grisza I jeszcze ostatnie pytanie. Co chciałbyś dodać do tego, co już powiedziałeś, odpowiadając na nasze pytania?
Lama Ole Mogę wam powiedzieć, że sam seks nie wystarczy. Ważne jest, żebyście się nawzajem kochali i żebyście byli ze sobą związani również na innych poziomach. Poradziłbym wam, żebyście byli bardzo ostrożni, jeżeli chodzi o zdrowie, a także byście szanowali się nawzajem - zarówno przed zbliżeniem, jak też po nim. To bardzo ważne. Starajcie się postrzegać sibie nawzajem na najwyższym z możliwych poziomów. Jeśli możecie, próbujcie widzieć męski organ jako diament, a żeński jako lotos. Wyglądajcie na tyle czysto i apetycznie, kiedy idziecie do partnera, żeby mógł czuć radość ze spotkania z wami. Szczególnie zaś bądĄcie dla siebie dobrzy, to naprawdę ważne. Nie rywalizujcie ze sobą, nie starajcie się być kimś innym. Nie czytajcie książek o wielkich kochankach i nie starajcie się postępować tak jak oni, ponieważ większość tych opowiadań to artystyczne zmyślenie. Kochajcie się dwa razy w ciągu nocy, dwa razy na tydzień, albo dwa razy w miesiącu - najważniejsze jest to, by odpowiadało to wam obojgu. W tej sferze nie ma żadnych zewnętrznych standardów. Po prostu powinniście znaleĄć kogoś podobnego do was. I najważniejsze - seks zawsze powinien być prezentem. Prawdziwym prezentem. Postrzegajcie swoje ciało jako narzędzie dawania szczęścia drugiemu człowiekowi. Jest w tym głęboki sens. Kobieta zawiera w sobie mądrości buddy, a mężczyzna jego aktywności. Jeżeli widzicie siebie nawzajem na najwyższym poziomie, będziecie przejmować od siebie te właściwości. IdĄcie do łóżka tak, jak byście szli na inicjację. BądĄcie otwarci, dawajcie najlepsze z tego, co możecie. Pamiętajcie, że wasz partner jest taki sam, jak wy. On, czy też ona, również pragnie szczęścia i chce uniknąć cierpienia. BądĄcie dla siebie dobrzy. To wszystko, co mogę powiedzieć.