Wywiad z Lobpynem Tseczu Rinpocze - Centrum Dharmy Buddy w Katmandu
Pytanie Chcielibyśmy wykorzystać okazję, by dowiedzieć się czegoś o tym , jak postępuje naprzód budowa Centrum Dharmy Buddy.
Rinpocze Wasze pytanie przypomina mi o historii Dała Drakpy'. Nie wiem kiedy projekt zostanie ukończony, gdyż w Nepalu wszystko trwa o wiele dłużej niż tutaj. Robotnicy muszą tam sobie na przykłlad radzić bez maszyn, a firma budowlana wysyla ich jednoczenie na kilka placów budów, zamiast skoncentrować się na jednej. Kiedy mnie tam nie ma - tak jak latem zeszłego roku, lub znowu teraz ludzie pracują wolniej niż wtedy, kiedy jestem w Katmandu i mogę nadzorować budowę. W Niemczech jest to o wiele łatwiejsze: każdy ma doświadczenie, istnieją również kosztorysy prac. W Azji jest odwrotnie, nikt się o to nie troszczy, nie ma żadnych odpowiednich kosztorysów. To czy i jak robotnicy pracują zależy od tego, jak im się płaci. Jeśli otrzymują pieniądze codziennie, pracują dobrze. Jeżeli natomiast dostają je raz na tydzień, nie śpieszą się... Kiedy mogę tam być przez dłuższy czas i daję im pieniądze, wówczas zaczynają dobrze pracować i wszystko postępuje szybko naprzód. Jednak właściciel firmy często nie płaci pracownikom regularnie - wtedy wpadają w złość i opuszczają budowę.
Pytanie Czy uczniowie z Zachodu mogą pomóc w budowie?
Rinpocze Nie jest to takie proste. Nie można ot tak sobie przyjechać i pomagać, gdyż nie jest to budowa w Niemczech, tylko w Nepalu.
Pytanie Jak wyobraża sobie Rinpocze Centrum Dharmy Buddy?
Rinpocze Mamy nadzieję, że wielu ludzi będzie tam przyjeżdżać, by wzmocnić swój związek z Dharmą Buddy i że miejsce to będzie przynosiło im pożytek.
Najpierw myślałem tylko o klasztorze w górach, ponieważ w mieście takim jak Katmandu bardzo trudno jest skoncentrować się na praktyce. Jest tam już również wiele świętych miejsc, takich jak stupy Swajambunath, czy Bodanath. Przez długi czas myślałem, że zbudowanie nowego centrum nie jest tak ważne. Poza tym, mój Rdzenny Guru również był zdania, że podobne miejsce w mieście nie będzie zbyt pożyteczne.
Potem w 1987 pojechałem po raz pierwszy do Europy. Na skutek tego w następnych latach zaczęło mnie odwiedzać coraz więcej uczniów z Zachodu, nie mogłem im jednak oddać do dyspozycji żadnego miejsca, w którym mogliby się zatrzymać. Nie było to dobre wyobraźcie sobie, że musielibyśmy się spotkać tutaj w Wuppertalu i nie mielibyśmy na to żadnego miejsca. Wówczas wpadłem na pomysł, że jednak dobrze byłoby wybudować ośrodek w mieście. Dodatkowo, często proszono mnie w tym czasie, bym stworzył miejsce, w którym mogliby się zatrzymywać mnisi, mniszki i ludzie świeccy przybywający do Katmandu z innych regionów Nepalu.
Nepal znajduje się pod bardzo silnym wpływem tradycji hinduistycznej; król jest hinduistą, podobnie jak wielu polityków. Z tego powodu nepalski buddyzm jest słaby i zainteresowanie nim wyraża się przede wszystkim poprzez udział w inicjacjach. Rola Centrum Dharmy Buddy powinna polegać w związku z tym na zaoferowaniu również możliwości praktykowania nauk, szczególnie ludziom świeckim. Zaprojektowany budynek nie będzie duży i powinien być gotowy za dwa lata.
Pytanie Slyszeliśmy, że Rinpocze zostal zainspirowany do owego projektu przede wszystkim przez zachodni, świecki buddyzm?
Rinpocze Tak, to prawda. Zachodni styl życia nie ułatwia praktyki, gdyż wszyscy przez cały czas są zajęci. Przypomina to wielką autostradę, ciągle jedziecie dalej i dalej. W przeciwieństwie do tego w Nepalu praktyka jest łatwa, gdyż wszyscy mają dużo czasu. Niektórzy dużo tam medytują, inni wiele śpią.
Pytanie Jak będzie wyglądala sala do medytacji Centrum Dharmy Buddy?
Rinpocze Zamierzam umieścić pośrodku ołtarza posąg Buddy Sakjamuniego (wysoki na cztery i pół metra, z gliny). Po jego prawej stronie stanie Majtreja (wysokości około trzech metrów), po lewej zaś Czenrezig (ok. trzech metrów wysokości, z pozłacanej miedzi) i Guru Rinpocze (dwumetrowej wysokości). Posągi zostaną wyrzeźbione ręcznie, a ich ozdoby zrobione będą z drogich kamieni. Wykonanie owych figur wymaga dużo czasu, poza tym niewielu rzemieślników chciało podjąć się odlania ich w metalu. Z tego powodu użyjemy przede wszystkim gliny.
Poza tym mamy zamiar ozdobić ściany malowidłami - będą przedstawiały osiemdziesięciu czterech Mahasidhów, szesnastu Arhatów, tysiąc Buddów, stu ośmiu Buddów i dwadzieścia jeden Tar.

Pytanie Czy Rinpocze móglby powiedzieć coś więcej o finansowej sytuacji projektu?
Rinpocze Tradycyjnie wygląda to tak, iż najpierw zbiera się jakąś sumę pieniędzy, a następnie zaczyna się realizować projekt. Brakujące środki pojawiają się potem stopniowo same.



DAŁA DRAKPA: Slynna tybetańska historia o posiadaczu worka pelnego mąki, który długo zastanawiał się, co powinien z nim zrobić i czynił w związku z tym wiele wspaniałych planów na przyszłość. Jednak w tym samym czasie mysz przegryzła sznur na którym wisiał worek, ten spadł i zabił Dala Drakpę. Historia ta jest często opowiadana, by pokazać, że nie powinno się zaniedbywać praktyki z powodu snucia planów na przyszłość.